Sudoku (jap. Cyfry muszą być pojedyncze), jest to łamigłówka logiczna, której celem jest wypełnienie diagramu 9× 9 w taki sposób, aby w każdym wierszu, w każdej kolumnie i w każdym z dziewięciu pogrubionych kwadratów 3 × 3 (zwanych „blokami” lub „podkwadratami”) znalazło się po jednej cyfrze od 1 do 9. Sudoku zostało wynalezione przez Amerykanina Howarda Garnsa w 1979 r. i opublikowana pod nazwą „Number Place”. Łamigłówka przeszła wiele zmian. Dzisiejsze Sudoku pojawiło się po raz pierwszy Japonii w 1986 r., w czasopiśmie Nikolii, jednak międzynarodową sławę zyskało dopiero w 2005 r. Na dole przedstawia natomiast natrudniejsze sudoku na świecie.
Odmiany Sudoku:
- Sudoku Kinoku - jedyna odmiana Sudoku w, której zachodzi interakcja między graczami. Gra przeznaczona jest dla 2, 3 lub 4 osób. Polem gry jest kwadratowa plansza składająca się z dziewięciu diagramów 9x9 (łącznie 729 pól)
- Sudoku samurai składa się z pięciu kwadratów połączonych ze sobą w kształcie litery X.
- W sudoku diagonalnym cyfry nie mogą się powtarzać również po przekątnych kwadratu.
- Sudoku trójwymiarowe, w kształcie kostki sześciennej o wymiarach 9 × 9 × 9.
- Killer sudoku – początkowa plansza nie ma żadnych wpisanych cyfr, ale zamiast tego ma zaznaczone obszary obejmujące od 2 do 7 pól, dla których podana jest suma zawartych w nich cyfr.
- W Sudoku magnetycznym niedozwolone jest stykanie się takich samych cyfr w rogach kwadratów.
- Sudoku na większej planszy, z większą liczbą symboli (np. plansza 12 × 12 podzielona na prostokąty 3 × 4 i 12 różnych symboli do rozmieszczenia, plansza 16 × 16 podzielona na 16 kwadratów po 16 liczb do rozmieszczenia).
- Sudoku nieregularne, zamiast 9-polowych kwadratów występują tu 9-polowe figury o nieregularnych kształtach.